Nasze Liceum Ogólnokształcące umożliwia sukces każdemu uczniowi na miarę jego możliwości, skutecznie przygotowuje do matury, wyposaża absolwenta w umiejętności, które pozwolą mu zaistnieć w dorosłym życiu. Wysokie kwalifikacje zawodowe nauczycieli gwarantują realizację ambitnych działań w zakresie kształcenia i wychowania.

plan

 

 

matura

 

rekrutacja

 

galeria

 

Na XIX Zjeździe Szkół Herbertowskich w Warszawie w dniach 19 - 20 października czuć było obecność wielkiego poety, jakim był Zbigniew Herbert. Po kilkugodzinnej, nocnej podróży, zmęczeni i głodni trafiliśmy prosto na smaczne śniadanie w XCIX Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie. Po mszy świętej rozpoczęła się uroczysta gala, na której m. in. słuchaliśmy fragmentów utworów Mistrza w wykonaniu Jerzego Zelnika, przypominaliśmy sobie jak wiele dobrego uczynił poeta. Uroczystość została wzbogacona obecnością Pierwszej Damy, pani Agaty Dudy.
Podczas uroczystej gali nagrodzona została uczennica naszej szkoły Luiza Maria Derewlana, z klasy III c – laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Płynąć pod prąd" w kategorii szkół ponadgimnazjalnych za pracę pt. "Orlątko Lwowskie". Opiekunem naukowym pracy była Marietta Szleszyńska.
Dla uczczenia pamięci Zbigniewa Herberta, wszystkie delegacje szkół herbertowskich udały się na Cmentarz Powązkowski, gdzie złożyliśmy wieńce i zapaliliśmy znicze.

Organizatorzy przygotowali dla nas wiele atrakcji, takich jak zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego i Stadionu Narodowego.

Zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego to niezapomniane, pełne wzruszeń przeżycie. Za pomocą obrazów, światła i dźwięków przedstawiono historię dni poprzedzających wybuch Powstania, kolejne jego fazy, powstańczą rzeczywistość a także ewakuację Powstańców i ludności cywilnej z Warszawy i ich dalsze losy w PRL. Sercem Muzeum jest stalowy Monument, na którego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku.

W Muzeum zgromadzono cenne pamiątki: dokumenty, fotografie, filmy, wspomnienia, broń, przedmioty codziennego użytku oraz rzeczy osobiste Powstańców. W czasie zwiedzania Muzeum można znaleźć ponad 60 kartek z kalendarza opisujących dzień po dniu historię Powstania Warszawskiego. Kalendarium rozpoczyna się 27 lipca 1944 r. i kończy 5 października 1944 r. Jedną z największych atrakcji Muzeum jest replika samolotu bombowego Liberator B-24J w skali 1:1. W małej sali kinowej można obejrzeć trójwymiarowy film "Miasto ruin", na którym widać zniszczoną i wyludnioną Warszawę z 1945 roku. W Muzeum wyświetlane są również powstańcze kroniki filmowe, pokazywane w czasie Powstania. Na trasie zwiedzania znajduje się replika kanału, którego przejście, przy odpowiednich efektach wizualnych i dźwiękowych, jest ogromnym przeżyciem.
Bardzo wzruszające jest zapoznanie się z nagranymi wspomnieniami Powstańców. Korzystając ze starych aparatów telefonicznych z czasów Powstania można wysłuchać Ich relacji.

Zachęcam wszystkich do odwiedzenia Muzeum Powstania Warszawskiego, ponieważ nie sposób opisać wszystkiego, co można, i moim zdaniem, trzeba, zobaczyć będąc w tym miejscu.

Zwiedzając Stadion Narodowy dowiedzieliśmy się o tym, jakie jeszcze wydarzenia są tam organizowane, jak wygląda zaplecze dla dziennikarzy i loże VIP-owskie. Przewodniczka opowiadała o przesądności Nawałki – selekcjonera naszej reprezentacji, a także o nietypowych wymaganiach gwiazd tam występujących, jak czarne ściany w pomalowanych na biało szatniach, czy czerwony papier toaletowy dla Rihanny, ściągany do Polski z USA.

Organizatorzy zaprosili nas też na cudowny musical pt.: "Piloci". Opowiada on historię miłosną głównych bohaterów – Niny i Janka, których losy komplikują się przez trwającą II wojnę światową. Zastosowano w nim wiele nowoczesnych rozwiązań, które czyniły całe przedstawienie jeszcze bardziej niesamowitym. Wspaniała scenografia, przepiękny śpiew, fantastyczna choreografia. Ważnym jest, że sam musical oddaje hołd polskim pilotom służącym w Wielkiej Brytanii, których waleczność, odwaga i poświęcenie powinny być przekazywane następnym pokoleniom.
Organizatorzy bardzo o nas zadbali, widać było jak wiele czasu i trudu włożyli w przygotowanie tego wydarzenia. Zjazd ten na pewno pozostawi miłe wspomnienia, wspomnienia ciekawie spędzonego czasu, gościnności, poznanych przyjaciół. Najbardziej jednak w pamięci zapadnie mi spektakl muzyczny, który wywarł na mnie ogromne wrażenie.


Luiza Derewlana
Maksymilian Szewieliński

Dwa popołudnia – 19 i 20 października trwały warsztaty z pisarzem, dramaturgiem, reżyserem i aktorem - Olkiem Wittem. Uczniowie naszej szkoły wspólnie z polskimi i niemieckimi uczniami Gimnazjum Karla Liebknechta we Frankfurcie na swój sposób "przerabiali" tematykę Romea i Julii. Tekst Shakespeare'a to tylko punkt wyjścia do wyrażenia uczuć, tęsknot, pasji, wątpliwości, obaw i nadziei, to pretekst do tworzenia nowych tekstów, tekstów współczesnej młodzieży i ich wizji rozwiązywania konfliktów, sposobów na radzenie sobie z brakiem wolności wyboru, z nieakceptacją oraz możliwości pokonywania problemów i przeszkód związanych z miłością.
Warsztaty były również doskonałą okazją do sprawdzenia swoich umiejętności językowych - rozmowy i dyskusje szybko przeskakiwały z polskiego na niemiecki lub angielski. To była także świetna okazja do poznania rówieśników z innej szkoły podczas wspólnej pracy nad szkieletem, scenariuszem nowego projektu edukacyjnego z Brandenburską Orkiestrą Państwową we Frankfurcie - "Romeo. Julia"

17 października uczniowie naszej szkoły (klasa II C) uczestniczyli w konferencji podsumowującej "Warsztaty archeologiczne na polu bitwy pod Kunowicami". Uczniowie wysłuchali wykładu prof. UAM dr hab. Grzegorza Podrucznego, który od 2009 roku zajmuje się pracami badawczymi na polu bitwy pod Kunowicami. Nie była to jednak wyłącznie „sucha” konferencja. Uczniowie mieli również okazję na żywo zobaczyć wykopane podczas warsztatów prawdziwe zabytki związane z bitwą, a także dodatkową atrakcję konferencji, gościa specjalnego – dr Tomasz Karpińskiego, który prezentował na sobie mundur i wyposażenie żołnierza piechoty z połowy XVIII wieku.
To była niecodzienna lekcja historii.

Tegoroczna uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się 16 października. W programie artystycznym mogliśmy podziwiać talenty wokalne i aktorskie uczniów klasy 3A i 3D, a także gościnnie uczniów z pozostałych klas. A zaczęło się od.... trudnej pracy nauczyciela, taki był bowiem temat skeczu pt. "Pan Belfer był chory" zaprezentowanego przez trójkę uczniów: Marysię Piórkowską, Nicole Mieszkowicz i Andrzeja Budzyna. Najważniejszym punktem uroczystości było wręczenie wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły Róż Roku - dyplomów wraz z specjalnie przygotowanymi wierszykami.
W czasie uroczystości miała również miejsce ważna chwila. Pani Dyrektor Maria Jaworska w podzięce za zaangażowanie i aktywną pracę na rzecz szkoły nadała panu Mariuszowi Olejniczakowi tytuł Przyjaciela Szkoły. Dyrekcji, nauczycielom i pracownikom szkoły serdeczne życzenia złożyła również przewodnicząca Rady Rodziców - pani Natalia Żwirek.
Pokój nauczycielski tego dnia zamienił się w ogród róż, a nauczycielom – zrobiło się cieplej na sercu...
Uroczystość została przygotowana przez klasy 3A i 3D pod nadzorem wychowawczyń Sławomiry Czerniawskiej i Anny Brzezińskiej.

Jak co roku (już od 2010) uczniowie naszej szkoły biorą udział w międzynarodowym Festiwalu Nowej Sztuki LABIRYNT. I jak co roku aktywnie pomagają w przygotowaniach wszystkich wydarzeń festiwalowych, a następnie mają możliwość uczestniczyć w otwarciach wystaw, w wykładach, prelekcjach i pokazach filmów artystycznych. Jest to również niepowtarzalna okazja nawiązania kontaktu i porozmawiania z międzynarodowym gronem artystów współtworzących festiwal. W tym roku artyści przybyli z Czech, Japonii, Francji, Kanady, Niemiec, Słowacji, Szwajcarii, Turcji, Węgier i oczywiście z Polski.

"Przejścia – przenikania" – to hasło tegorocznego festiwalu, który odbywał się w dniach 13 – 15 października w wielu miejscach Słubic i Frankfurtu, także w Uradzie, i w przygotowaniach którego aktywnie uczestniczyła młodzież słubickiego liceum.
Organizatorzy festiwalu – Galeria OKNO Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury i Stowarzyszenie Słubfurt serdecznie dziękują zaangażowanym licealistom.

11 października odbył się turniej klas pierwszych pt. "Poligon LO".
Tegoroczni pierwszoklasiści z I A i I C wraz z wychowawcami, musieli przygotować prezentację, okrzyk oraz ubiór w stylu wojskowym. Uczniowie klas drugich przygotowali różne konkurencje, np. musztrę, ułożenie tekstu hymnu klasy, kalambury, jengę, kółko i krzyżyk, test wiedzy o szkole i wiele innych. Walka była zacięta, ale trzeba było wybrać zwycięzcę. Została nim klasa I C z wychowawczynią Panią Mariettą Szleszyńską. Obu klasom należą się gratulacje i brawa za włożony trud oraz wspaniałą zabawę.

Autorzy: Patrycja Wewiórska i Natalia Mitrowicz z II A.

UWAGA!

Zmiany w planie zajęć w LICEUM DLA DOROSŁYCH !!!

W piątek 13.10.2017 grupa uczniów z naszej szkoły wraz z panią dyrektor Marią Jaworską udała się do Parafii pw. Ducha Świętego, gdzie w tym roku odbyła się akcja „Pola Nadziei” na rzecz hospicjum św. Wincentego a'Paulo w Słubicach. Jak co roku przed zimą przedszkolaki, uczniowie gimnazjów i szkół średnich, w tym liceum, spotykają się i pomagają sadzić żonkile. Przed wygłoszeniem przemowy wstępnej, którą zaczął proboszcz parafii, wypuszczono balony z helem, które wzbudziły wielkie zainteresowanie wśród maluszków i uczniów. Po krótkim wstępie rozdano cebulki żonkili, które zasadziliśmy w wyznaczonym do tego miejscu. Po całym wydarzeniu czekał na uczniów słodki poczęstunek.

Autorzy: Patrycja Jurkiewicz z II D i Weronika Maliczak z II C

4 października odbyły się w naszej szkole wybory. Uczniowie wszystkich klas oraz nauczyciele – wszyscy stawili się przed urną wyborczą, od komisji wyborczej otrzymali kartki na głosowanie, aby wybrać Samorząd Uczniowski, Opiekuna Samorządu Uczniowskiego oraz Rzecznika Praw Ucznia.

Wyniki wyborów:

Samorząd Uczniowski
przewodniczący Jakub Czak
członkowie: Michał Wroniewicz, Zofia Nowak

Opiekun Samorządu Uczniowskiego
Marcel Dagiel

Rzecznik Praw Ucznia
Jolanta Bałdys

29 września odbyły się Mistrzostwa Biegów Przełajowych, czyli Golicka Mila, w której wzięli udział również uczniowie z naszego liceum. Każdy dał z siebie wszystko, godnie reprezentując szkołę. Uczniowie zajęli następujące miejsca na podium:

  • I miejsce: Patrycja Ślusarz,
  • II miejsce: Marcel Klukiewicz,
  • III miejsce: Katarzyna Krzyżan, Katarzyna Sikorska,
  • IV miejsce: Julia Groenenboom, Anna Szoja,
  • V miejsce: Zofia Nowak, Szymon Więcek,
  • VI miejsce: Karolina Oczyńska.

Świetnie poradzili sobie również: Marcel Biały, Julia Kozova, Klaudia Kwiecińska, Roman Mateev, Paulina Reus, Michał Stefaniak, Vlad Tarasiuk, Krystian Uliński, Szymon Wiencek, Michał Wroniewicz, Michał Znajkiewicz (kolejność alfabetyczna).

Julia Groenenboom i Patrycja Ślusarz z II C

Joomla Templates - by Joomlage.com