Städtisches Gymnasium I
Europaschule

Stadtisches Gymnasium 1,
D-15230 Frankfurt (Oder), Wieckestrasse 1B

Informacje dotyczące przyjęcia polskich uczniów
do polsko–niemieckiego projektu na rok szkolny 2018/2019
w Miejskim Gimnazjum im. Karola Liebknechta we Frankfurcie nad Odrą

Miejskie Gimnazjum we Frankfurcie jest współpracującą w międzynarodowym projekcie UNESCO bogatą w doświadczenia instytucją, która utrzymuje partnerskie kontakty ze szkołami z Polski, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Francji.
Szczególnie bliska jest naszej szkole idea integracji europejskiej, czego świadectwem jest przyznany Miejskiemu Gimnazjum im. Karola Liebknechta tytuł "Europaschule".
Od 1992 roku szkoła nasza prowadzi projekt polsko–niemiecki, w którym polscy i niemieccy uczniowie uczęszczają do wspólnych klas i kursów na wyższym poziomie gimnazjalnym. Następnie po trzech latach kształcenia kończą szkołę egzaminem dojrzałości.
Polsko - niemiecki projekt szkolny, prowadzony pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty, polega na realizowaniu współpracy pomiędzy szkołą polską i niemiecką, w ramach której uczniowie polscy kształcą się w zakresie szkoły ponadgimnazjanej.

Przebieg nauki: Sekundarstufe I (faza wprowadzająca)

Klasa 10

• zajęcia obowiązkowe w systemie klasowym i kursowym, ponadto jeden przedmiot do wyboru (informatyka lub technika lub psychologia lub teatr), jak i dodatkowy język niemiecki, jako obcy,
  • egzaminy końcowe pisemne i ustne oraz uzyskanie uprawnienia do nauki na wyższym poziomie gimnazjalnym.

Sekundarstufe II (faza kwalifikacyjna)

Klasy 11 i 12 z ofertą następujących zajęć:
1. na poziomie rozszerzonym (przedmioty maturalne) – uczniowie wybierają 5 przedmiotów po 4 godz. tygodniowo

• przedmioty obowiązkowe: j. niemiecki, matematyka oraz język polski jako język obcy,
  • przedmioty do wyboru:

1 przedmiot – biologia lub fizyka lub chemia,
1 przedmiot – historia lub geografia lub psychologia lub sztuka;

2. na poziomie podstawowym

• przedmioty obowiązkowe: sport, historia (jeżeli uczeń nie wybrał historii na poziomie rozszerzonym),
  • przedmioty do wyboru,

1 przedmiot – plastyka lub muzyka w j. polskim lub teatr w j. niemieckim,
1 przedmiot - geografia lub psychologia,
1 przedmiot ścisły - biologia lub fizyka lub chemia,
1 przedmiot przyrodniczo-techniczny - biologia lub fizyka lub chemia lub informatyka lub technika.

Osiągnięte wyniki przeliczane są na punkty i sumowane z wynikami maturalnymi (w tym trzy egzaminy pisemne na poziomie rozszerzonym i jeden ustny egzamin na poziomie podstawowym) tworzą ocenę końcową.

Kwalifikacje:

• ogólne wykształcenie średnie – matura, jako warunek późniejszych studiów na uczelni wyższej lub uniwersytecie w Niemczech i innych krajach europejskich,
  • matura jako warunek studiów w Polsce.

Warunki przyjęcia do projektu:

Uczennice i uczniowie po ukończeniu polskiego gimnazjum z przynajmniej dobrymi wynikami oraz wystarczającą znajomością języka niemieckiego mogą zostać przyjęci do 10 klasy w Miejskim Gimnazjum im. Karola Liebknechta we Frankfurcie.
Wszyscy ubiegający się o przyjęcie do projektu piszą test, którego wyniki, razem z ostatnim świadectwem, stanowią podstawę do rekrutacji kandydatów.
Następnie Komisja Rekrutacyjna Gimnazjum przeprowadza rozmowy kwalifikacyjne z zainteresowanymi, w czasie których, sprawdza stopień porozumiewania się w języku niemieckim.

Informacje, konsultacje i składanie podań

20 stycznia 2018 w Gimnazjum im. Karola Liebknechta będzie dzień otwartych drzwi (od godz. 9:00 do 12:00). Zainteresowani uczniowie i ich rodzice mogą zasięgnąć informacji na temat przebiegu nauki, odbyć indywidualne konsultacje i zapoznać się z warunkami funkcjonowania Szkoły.

Karl-Liebknecht-Gymnasium Frankfurt (Oder) – Europaschule
Dyrektor szkoły Torsten Kleefeld
Wieckestraße 1b,
D-15230 Frankfurt (Oder)

Tel.: 0049-335-549972 Faks: 0049-335-3870530
Internet: http://liebknecht-gymnasium.de

Tego samego dnia, 20 stycznia 2018 w Gimnazjum im. Karola Liebknechta we Frankfurcie, w auli H odbędzie się o godz. 12:00 spotkanie informacyjne z dyrektorami szkół oraz przedstawicielami polskich urzędów edukacji.

Podania wraz ze świadectwem promocyjnym do klasy III gimnazjum, należy kierować do dnia 06 kwietnia 2018 na wskazany adres:

Zespół Szkół Licealnych im. Zbigniewa Herberta
ul. Bohaterów Warszawy 3.
69-100 Słubice

Tel./faks: (095) 758 22-55
Internet: www.loslubice.edu.pl

• Dnia 14 kwietnia 2018 o godz. 11:00 w Zespole Szkół Licealnych im. Z. Herberta w Słubicach odbędzie się centralny test selekcyjny badający poziom znajomości języka niemieckiego.
  • W dniach 28, 29 maja 2018r. we Frankfurcie, Komisja Rekrutacyjna Gimnazjum przeprowadzi rozmowę kwalifikacyjną z uczniami zakwalifikowanymi do II etapu egzaminu.
  • 4 czerwca 2018r zostaną wysłane pocztą elektroniczną informacje o przyjęciu do szkoły oraz dalsze informacje dotyczące bezpośrednich przygotowań na nowy rok szkolny.
  • Od 4 czerwca 2018r. pod numerem tel. 0049 335 400 8836 w sekretariacie szkoły u p. Ines Martin można uzyskać informację o przyjęciu kandydata do szkoły.
  • 18 czerwca 2018r.. o godz. 17:00, we Frankfurcie, odbędzie się spotkanie informacyjne przyjętych uczniów i ich rodziców.