II A w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Zielonogórskiego - 6.12.2022

Fizyka wielu osobom kojarzy się z czymś trudnym, niezrozumiałym. W szkole bywa to najczęściej najcięższy przedmiot. Zarazem mało kto powie, że fizyka nie ma znaczenia i nie jest potrzebna. Pracownicy Instytutu Fizyki Uniwersytetu Zielonogórskiego Panowie dr Stefan Jerzyniak, dr Marcin Kośmider, mgr Sebastian Kruk i Henryk Adamek udowodnili że fizyka może być zrozumiała, oczywista i że jej prawa obowiązują wszędzie wokół nas. Udowodnili na warsztatach, że należy o rzeczach, nawet najtrudniejszych, opowiadać w sposób obrazowy, odnosząc się do codziennych doświadczeń i rezygnując z formalnego opisu na rzecz wyjaśnienia istoty zjawisk. Nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach popularnonaukowych, podczas których naukowcy pokazywali oraz demonstrowali działanie różnych praw fizyki, wspierając to komentarzem. Podczas warsztatów uczniowie pod opieką naukowców z UZ własnoręcznie przeprowadzali pomiary i wyciągali wnioski.
Fizyka naprawdę może być prosta.

Opiekunowie: Krzysztof Szurko, Piotr Romanowski